Objawy, z którymi zgłosił się do nas Pacjent
Pacjentka w średnim wieku zgłosiła się do nas po ponad 3 letnim poszukiwaniu pomocy u specjalistów od problemów neurologicznych oraz laryngologicznych. Głównymi powodami wizyty w naszym Instytucie były regularne bóle głowy oraz ‚strzelanie’ w stawie skroniowo-żuchwowym (staw SŻ) podczas szerokiego otwierania ust. W trakcie precyzyjnie przeprowadzonego wywiadu stomatologicznego okazało się, iż pacjentka jest, z racji wykonywanego zawodu, przewlekle narażona na stres, co swoje odzwierciedlenie miało w silnie startych zębach zwłaszcza w przednim odcinku. Częste problemy ze snem oraz problemy z porannym otwieraniem ust dodatkowo potęgowały frustrację Pacjentki.
Diagnoza
Diagnostyka instrumentalna obejmowała przeprowadzenie badania Gerbera, T-scan oraz tomografię 3D stawu SŻ. Diagnostyka podmiotowa zwracała uwagę na aktualny stan mięśni, zębów, wygląd pacjentki. Stwierdzono:
- nadmierne napięcie mięśni żwacza
- ograniczenie ruchów żuchwy
- nieprawidłową wysokość zwarcia (za niskie)
- kilka zębów zostało zakwalifikowanych do ponownego leczenia endodontycznego
- z analizy Gerbera ? nierównowaga pomiędzy pracą stawu SŻ i płaszczyzn zębowych w zakresie punktów urazowych na trzonowcach po jednej stronie
- stan stawu ze zdjęcia 3D RTG poprawny
Leczenie
Po analizie oczekiwań Pacjenta związanych z efektem estetycznym oraz uwzględnieniu możliwości finansowych, zaproponowano w ramach rekonstrukcji pełnego funkcjonalnego uzębienia:
- przeprowadzenie niezbędnego leczenia endodontycznego w przypadku martwych zębów
- wykonanie w żuchwie kilku kompozytów zwarciowych
- odbudowanie odcinków przednich licówkami porcelanowymi (szczęka)
- uzupełnienie odcinków bocznych szczęki mostami porcelanowymi na metalu
Czas leczenia
Całościowe leczenie wraz z diagnostyką wstępną, wykonaniem rekonstrukcji oraz diagnostyką porekonstrukcyjną trwało około 5 miesięcy.