Implant – na dziś najlepsza i jedyna możliwość uzupełnienia miejsca po usuniętym zębie – odpowiednik korzenia zęba Mimo usilnych starań w celu zachowania prawdziwych zębów pacjenta, niekiedy nie udaje się uratować żywych tkanek, a ząb należy usunąć. Wciąż równie poważnym problemem jest nieleczona paradontoza, która w efekcie prowadzi do rozchwiania i utraty zębów.
Utracony ząb to nie tylko jego estetyczny brak. W tym momencie zaczyna się proces zmian w łukach zębowych i kości wyrostka kostnego w których zęby stoją. Zęby zaczynają przesuwać się do miejsca po wyrwanym zębie, zęby przeciwstawne wysuwają się do pustych nie podpartych przestrzeni, wyrostki kostne , w których stoją zęby nie podparte innymi zębami wysuwają się razem z nimi do luk, a co najważniejsze z utratą zęba kość w którym on stał, będąc nieobciążona zaczyna proces zaniku we wszystkich wymiarach przestrzeni.
W taki wypadku należy jak najszybciej zastosować trwałe wypełnienie luki po utraconym zębie, odpowiadające jego pierwotnemu kształtowi, grubości i ułożeniu względem sąsiadujących zębów i tkanek. Implanty, wszczepiane w kość pacjenta, są najlepszym i w perspektywie najbardziej wygodnym rozwiązaniem. Wszczepienie implantów, poza oczywistymi powodami zdrowotnymi, bardzo istotnie wpływ także na komfort i wzrost pewności siebie u pacjenta.
Z czego się składa?
Implant zęba składa się z:
- Tytanowej, biokompatybilnej śruby, wszczepianej bezpośrednio w kość szczęki lub żuchwy pacjenta
- Porcelanowej korony, która zastępuje prawdziwego zęba, widocznego ponad linią dziąseł
- Łącznika między śrubą a koroną.
Implant, jak żywy
Rekonstruując zdrowie jamy ustnej dzięki zastosowaniu metodyki synchronizacji pracy płaszczyzn zębów we współpracy ze stawem skroniowo-żuchwowym ( używając między innymi systemu prof. Gerbera) oraz zastosowaniu koncepcji FIDO ( synchronizacja z układem funkcjonowania całego ciała) w leczeniu implantologicznym jesteśmy w stanie nie tylko zastąpić prawdziwy ząb implantem z koroną, ale odtwarzając dokładnie jego strukturę i funkcje ale co najważniejsze dla implantów stworzyć dla niego takie warunki pracy pod obciążeniem żeby jego trwałość była długowieczna
Zapewnia to pacjentowi komfort w życiu codziennym ? takie, jak: żucie, mówienie czy mimika twarzy, ale również bezpieczeństwo długoczasowość pracy. Implanty są dziś najpopularniejszą metodą stałego uzupełnienia luk w uzębieniu, a biozgodne materiały, z których wykonane są ich elementy, minimalizują ryzyko wystąpienia uczulenia czy nawet odrzucenia implantu przez organizm.
Najlepszej jakości implanty, które stosujemy w Instytucie, zachowują się i wyglądają dokładnie tak samo, jak zęby prawdziwe, a producent udziela na nie dożywotniej gwarancji.
Istnieją przeciwwskazania Należy pamiętać, że ? podobnie, jak w większości przypadków leczenia ingerencyjnego ? istnieją przeciwwskazania do zastosowania implantów. Są nimi, między innymi:
- zbyt młody lub zbyt zaawansowany wiek pacjenta
- za duży zanik kości szczęki / żuchwy z niemożliwością odbudowy i regeneracji tej kości
- nałogowe palenie papierosów
- okres ciąży lub laktacji
- niektóre choroby przewlekłe jeśli ich postać nie jest stabilna np. cukrzyca, osteoporoza
- i inne.
O możliwości zastosowania uzupełnienia implantologicznego zawsze decyduje lekarz po zebraniu pełnego wywiadu i przeprowadzeniu diagnostyki pacjenta.