stomatologa dziecięcy

Stomatologia dziecięca

Kiedy do stomatologa?

Pierwsza wizyta kontrolna u stomatologa dziecięcego powinna odbyć się w momencie pojawienia się pierwszego zęba mlecznego. Kolejne wizyty planowane są początkowo co 3, a następnie co 6 miesięcy, w celu zapewnienia optymalnego rozwoju pierwszego uzębienia maluszka. Podczas pierwszej wizyty rodzice / opiekunowie zostaną także poinstruowani, jak dbać o ząbki i dziąsła dziecka, jakich produktów do ich czyszczenia używać oraz jak dbać o prawidłowy rozwój kształtującego się zgryzu.

Profilaktyka próchnicy i dbanie o zęby mleczne

Kolejne wizyty w okresie dziecięcym to zwykle wizyty profilaktyczne, mające na celu kontrolę prawidłowego rozwoju uzębienia oraz zabezpieczenie zębów mlecznych przed próchnicą (lapisowanie). To także nauka prawidłowej metody szczotkowania zębów w gabinecie stomatologicznym, nie tylko dzieci, ale również ich rodziców, którzy powinni szczotkować zęby pociech do ok. 6-7 roku życia.

W przypadku pojawienia się próchnicy na zębach mlecznych, pod żadnym pozorem nie należy jej lekceważyć (!) i zdawać się na naturalny bieg rzeczy (czytaj: wypadnięcie zepsutych mleczaków), gdyż próchnica, która zajęła zęby mleczne może przenieść się na zalążki zębów stałych, które dopiero się pojawią. Należy także pamiętać, że dziecko próchnicą może się zarazić (!) od dorosłych, np. poprzez używanie tej samej szczoteczki, nieumytych sztućców czy poślinienie smoczka.