Objawy, z jakimi zgłosił się do nas Pacjent

 

W naszej poczekali zasiadła młoda pacjentka. Za pół roku czeka ja najszczęśliwszy dzień w życiu?ślub. Na tą okazję postanawia „odświeżyć” swój uśmiech. Słynny Hollywood smile to efekt, który Pacjentka pragnie osiągnąć. Na pierwszy rzut oka wydawała się, że przypadek Pacjentki będzie wymagał odbudoway kilku zębów i wybieleniem łuków. W ankiecie Pacjenta informuje jednak o swoich problemach: zgrzytanie zębami, odkruszone szkliwo na kilku zębach, oznaki gorszego słyszenia, a także sporadycznie występujący poranny szczękościsk.

Diagnoza

 

Analiza T-scan oraz badanie diagnostyczne Gerbera wskazują na pojawienie się u Pacjentki tzw. odprysków klinowo-przeciążeniowych. Rozłożenie sił w trakcie gryzienia jest niesymetryczne, wobec czego niektóre zęby górne wywołują nierównomierne naciski na poszczególne zęby dolne. Mimo młodego wieku Pacjentki konieczna była rekonstrukcja kilkunastu startych zębów i przywrócenie zrównoważonej okluzji.

Leczenie

 

Pierwszy etap prac obejmował wylanie na zęby Pacjentki materiału dzięki, któremu możemy stworzyć projekt oddający kształt i wysokości przyszłych zębów (tzw. projekt pracy, czasto określany też jako mockup). Po dokonaniu korekty mockupu, w którym uwzględniono zarówno zalecenia lekarza prowadzącego a takżę oczekiwania Pacjentki, przystąpiono do drugiego etapu pracy, czyli higieny jamy ustnej (skaling, piaskowanie, polerowanie, fluoryzacja) oraz wybielania zębów metodą nakładkową.

Pacjentka ma pełne uzębienie, bez martwych zębów zatem ingerencja lekarza endodonty oraz implantologa jest nie była konieczna.

Propozycja opatrzenia protetycznego dla tej Pacjentki wygląda następująco:

  • inlay’e porcelanowe (żuchwa, zęby przedtrzonowe i trzonowe)
  • licówki porcelanowe (szczęka górna, siekacze, kły)

Po zacementowaniu pracy przeprowadzono badanie sprawdzające T-scan. Wynik końcowy diametralnie różnił się od tego z pierwszej wizyty. Uzyskano największą stabilność kontaktów okluzyjnych oraz najkorzystniejszy rozkład sił zwarciowych. Aby uniemożliwić ponowne ścieranie się zębów, które mogło nastąpić w skutek ewentualnego zgrzytania nocnego, pacjentka otrzymała szynę relaksacyjną do stosowania w nocy. Pacjentka została również poinstruowana o sposobach zwalczania stresu poprzez wykonywanie ćwiczeń rozluźniających i masaży redukujących napięcia w mięśniach twarzy.

Czas trwania leczenia

 

Współpraca lekarzy stomatologów z grupą specjalistów z naszego laboratorium protetycznego była bardzo płynna i efektywna ? cała praca była gotowa w niecałe pół roku.