Periodontologia

Periodontologia

Czym się zajmuje?

Perdiodontologia zajmuje się utrzymaniem w dobrej kondycji tkanek miękkich wokół zęba i w jamie ustnej. Leczeniem paradontozy, stanów zapalnych przyzębia, i naprawianiem jej skutków ? np. chwiejności zębów stałych.

Przyczyny choroby

Główną przyczyną powstawania stanów zapalnych tkanek miękkich jest gromadzenie się płytki nazębnej i kamienia na powierzchni zębów, które tworzą sprzyjające rozwojowi bakterii środowisko. Odkładanie się kamienia jest najbardziej skumulowane na zębach przednich, siekaczach szczególnie dolnych. Także wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, powodujące opuchnięcia przyzębia, mogą być zaczątkiem paradontozy.

Od stanu zapalnego do utraty zębów ? jak to możliwe?

Płytka bakteryjna i odkładający się później kamień powoduje w konsekwencji stany zapalnych przyzębia, prowadzi do powstawania tzw. ?kieszonek?, odsłaniających ząb. W tych miejscach coraz bardziej gromadzą się resztki pokarmu, które coraz trudniej jest wyczyścić prowadzą do dalszego namnażania się bakterii. Linia dziąseł obniża się i dochodzi do rozchwiania, a w konsekwencji do utraty zębów stałych.

Doraźne leczenie paradontozy polega przede wszystkim na:
  • Oczyszczeniu kieszeni zębowych
  • Leczeniu stanów zapalnych
  • Zmniejszaniu podatności na destabilizację zębów (antybiotykoterapia).
 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Perdiodontologia nie docenioną dziedziną w stomatologii może dlatego, że w większości swojego działania jest prewencyjna. Spektakularna wówczas, kiedy najczęściej jest za późno. Jest w stanie w przypadku partadontozy zatrzymać postępujący proces, zatrzymać go lub spowolnić i częściowo odwrócić jej skutki, np. poprzez unieruchomienie rozchwianego zęba / zębów za pomocą np. specjalnej szyny. Jedynie prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne (minimu 1 raz w roku!) odwiedzanie gabinetu zajmującego się prawidłową higienizacją zębów, zdejmowaniem kamienia są w stanie zapobiec paradontozie.