Profilaktyka

Skąd problemy w jamie ustnej?

Pierwszym i podstawowym krokiem w dbaniu o zdrowie zębów i całej jamy ustnej jest odpowiednia higiena i zapobieganie powstawaniu ubytków próchniczych. Głównym winowajcą, odpowiedzialnym za rozwój próchnicy, jest rafinowany cukier, który obecnie spotkać można w praktycznie każdym posiłku czy napoju. Podczas jego wstępnego trawienia w jamie ustnej, powstaje kwas, który jest pożywką dla bakterii próchnicotwórczych.

Zabiegi higieniczne ? w domu i w gabinecie

Codzienne szczotkowanie zębów, czyszczenie języka i przestrzeni między zębowych, czas wykonywania tych czynności, a nawet czas, jaki minął od ostatniego posiłku do mycia zębów ? wszystko to ma wpływ na sprzyjanie lub zapobieganie rozwojowi próchnicy. Jednak wyłącznie domowa higiena stomatologiczna nie wystarczy.

Absolutnym minimum są co półroczne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Dzięki nim można wyeliminować zaczątki próchnicy w bardzo wczesnym stadium, kiedy ubytek obejmuje jedynie wierzchnią warstwę szkliwa. Ponadto, niezbędnym zabiegiem higienicznym są skaling i piaskowanie zębów, które w znacznym stopniu obniżają ryzyko przemiany płytki nazębnej w ubytki próchnicze oraz zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych przyzębia i w konsekwencji ? paradontozie.

W przypadku dzieci, u których występuje pierwszy garnitur zębów, zaleca się lakierowanie oraz lapisowanie zębów mlecznych, w celu zwiększenia ochrony przed próchnicą. W zakresie profilaktyki zdrowia zębów wykonujemy także leczenie nadwrażliwości zębiny.