Bruksizm ? dziwnie brzmiąca przypadłość

Leczenie bruksizmu Warszawa

BRUKSIZM to fachowa nazwa całego zespołu zaburzeń czynności systemu żuchwowo ? gnykowo – czaszkowego. Ten system to układ ruchu narządu żucia, a w dużym uproszczeniu ? staw skroniowo-żuchwowy, odpowiedzialny za poruszanie szczękami, oraz tkanki do niego przylegające.

W potocznym języku bruksizm to po prostu? zgrzytanie zębami. Nie chodzi jednak o celowe, świadome zaciskanie zębów, które można swobodnie kontrolować. Jest to patologiczne zaciskanie i tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki. Osoba cierpiąca na tę dolegliwość zazwyczaj nie ma świadomości, że zgrzyta zębami, ponieważ to zaburzenie najczęściej uaktywnia się w nocy. Bruksizm zaliczany jest do parasomnii, czyli niepożądanych zjawisk występujących podczas snu.

Nawet, kiedy niepożądane ruchy szczęk pojawiają się w ciągu dnia, następują u danej osoby niezależnie od jej woli (podświadomie). W związku z tym bardzo ciężko ten ruch kontrolować.

Jak więc rozpoznać u siebie to zaburzenie?

 

Mimo, że bruksizm coraz bardziej przypomina jedną z chorób cywilizacyjnych naszych czasów, to wciąż jego samodzielne rozpoznanie bywa ciężkie. Rzadko bowiem łączymy jego różne objawy z tym konkretnym zaburzeniem. Bo czy przypuszczasz, że kilkudniowa migrena, na którą cierpisz przynajmniej raz w miesiącu może mieć swoją przyczynę właśnie w mimowolnym, podświadomym zgrzytaniu zębami?

Także wizyta u lekarza pierwszego kontaktu może skutkować przeprowadzeniem szeregu badań i? brakiem prawidłowej diagnozy. Objawy, mogące wskazywać na występowanie tej choroby, pojawiają się najczęściej tuż po przebudzeniu. Niestety, najczęściej są to silne zespoły bólowe w obrębie całej głowy i szyi.

Przy występowaniu któregokolwiek z objawów najlepiej udać się do stomatologa lub protetyka, posiadających doświadczenie także w diagnozowaniu i leczeniu bruksizmu. Lekarze stomatolodzy pracujący w Instytucie Rehabilitacji Dentystycznej Irdent specjalizują się w leczeniu zespołu zaburzeń czynności systemu ŻGC. Po przeprowadzaniu wywiadu i oględzinach stanu zębów postawią prawidłową diagnozę i zaplanują dla Ciebie najbardziej skuteczne leczenie oraz niezbędną rehabilitację.

?Mnie to na pewno nie dotyczy!?

 

Wydaje Ci się, że to przypadłość dręcząca tylko osoby o konkretnym profilu osobowości lub z pewnej określonej grupy zwiększonego ryzyka zachorowania? Główne przyczyny występowania tego zespołu zaburzeń mają niewiele wspólnego z ogólnymi cechami fizycznymi człowieka czy dziedziczeniem genotypu. Oczywiście są osoby bardziej lub mniej podatne na tego typu zaburzenia, ale nie wynika to z osłabienia ich organizmu czy nieskutecznej obrony przed przyczynami. Musisz wiedzieć, że bruksizm może dotknąć KAŻDEGO. W dodatku, tylko z pozoru wydaje się on niegroźnym przeciwnikiem. Dopóki nieodwaracalnie nie zniszczy Ci zębów i nie zrujnuje zdrowia.

Jak bezpiecznie leczyć bruksizm

 

Jednym z najważniejszych elementów poradzenia sobie z problemem bruksizmu i zaburzeń czynności systemu ŻGC jest prawidłowe zdiagnozowanie problemu oraz dobranie skutecznych środków i metod leczenia. Wielokrotnie do naszego gabinetu trafiali pacjenci po długich poszukiwaniach przyczyn swojego problemu. Często diagnozowaliśmy to zaburzenie przypadkowo, podczas rutynowej wizyty kontrolnej na fotelu dentystycznym.

Problem występowania opisanego zaburzenia jest coraz bardziej powszechny, a według statystyk cierpi na niego już ponad połowa populacji! Wszystkiemu winien jest postęp cywilizacyjny przede wszystkim stresujący tryb życia, pozostawiający nas ciągle w trybie napięcia i czuwania. Dlatego, wychodząc naprzeciw rosnącym statystykom, wyspecjalizowaliśmy się w leczeniu bruksizmu i zespołu napięć mięśniowych, towarzyszących temu zaburzeniu.

Od kilku lat prowadzimy skuteczne terapie i rehabilitację systemu ŻGC. Oprócz samej rehabilitacji i wyprowadzania pacjentów z zaburzenia funkcjonowania systemu ŻGC, wykonujemy także rekonstrukcje zębów, zniszczonych podczas rozwoju przypadłości. Zdarza się, że zanim pacjent się do nas zgłosi, zęby ulegają poważnym naruszeniom, które należy zlikwidować poprzez syntetyczną nadbudowę korony zęba, założenie licówek na siekacze lub założenie implantów w miejscu utraconych zębów.

  •  Terapia zaburzeń czynności systemu żuchwowo- gnykowo- czaszkowego polega na: Neutralizacji pracy układu mięśniowego całego ciała, relaksacji, masażu oraz rozluźnieniu nadmiernie napiętych mięśni zamykających żuchwę ? dochodzi do normalizacji napięcia w obrębie żwaczy powodujących mniejszy ucisk w stawie i uwolnieniu pobliskich struktur
  • Pracy samodzielnej w domu – zestaw prostych, często powtarzanych ćwiczeń
  • Stosowaniu szyny relaksacyjnej – szyna separuje łuki zębowe, a także reguluje pracę i relaksuje nadmiernie napięte mięśnie
  • Pracy nad prawidłową postawą i pracą mięśni twarzy, szyi i karku celem jest zlikwidowanie dolegliwości bólowych i asymetrii oraz normalizacja napięcia mięśniowego
  • Przywróceniu funkcji stawu – symetrycznego uśmiechu i mimiki, umiejętności ziewania, żucia i innych funkcji
  • Mobilizacji stawu – separacja powierzchni stawowych, repozycja wysuniętego krążka lub wypadniętej żuchwy.

Jakie są wskazania do rehabilitacji?

 
  • Bolesność palpacyjna mięśni narządu żucia i ich przyczepów
  • Ślady nagryzania błony śluzowej policzków i warg
  • Girlandy na języku
  • Patologiczne starcie zębów
  • Pęknięcia szkliwa
  • Odsłonięcie szyjek zębowych
  • Odontalgia
  • Neuralgia nerwu językowo- gardłowego
  • Neuralgia nerwu trójdzielnego
  • Ból twarzy
  • Ból głowy umiejscowiony w okolicy czołowej, skroniowej, ciemieniowej, potylicznej

Instytut Rehabilitacji Dentystycznej Irdent to miejsce, w którym każda osoba cierpiąca na dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego znajdzie skuteczną i natychmiastową pomoc. Zapraszamy do skorzystania z konsultacji, umożliwiającej zdiagnozowanie problemu i dobranie najskuteczniejszej metody rehabilitacji.